Je čas jednou provždy skoncovat se všemi těmi dietami, trápením a věčnou nespokojeností.

Jak změnit nezdravé návyky?

Dieta, která paradoxně není ani dieta

Strategie zhubnout, která spočívá v omezení příjmu kalorií a zvýšení pohybové aktivity, dlouhodobě nefunguje. Strategie diet, která je vždy stejná, jen se mění její obsah, není funkční. Je tedy třeba vyzkoušet strategii jinou.

Jaké vyřešit problém hubnutí?

Každá dieta klade důraz na cíl. Na začátku si tak vytyčíme, že chceme zhubnout. Pak následují kroky, které ke zhubnutí mají vést: méně jíst, snížit příjem kalorií, změnit jídelníček a stravovací režim, omezit vše, co hubnutí brání, více se hýbat, trápit se…

Můžeme mít jakkoli silnou vůli, ale změnit své stravovací nebo pohybové zvyklosti není jednoduché. Člověk na začátku diety, plný nadšení a očekávání, často žádá všechno a hned. Brzy zjistí, že takto to nefunguje, že změnit své návyky není tak jednoduché.

Jaká je vaše cesta?

Pokud chceme najít reálné řešení jak zhubnout, vyplatí se zaměřit na cestu nikoli na cíl samotný. Existují i mnohem příjemnější, a tím i realizovatelnější cíle než prostě zhubnout. Cílem může být: cítit se ve svém těle dobře? Zvýšit své sebevědomí? Být spokojený sám se sebou. Kroky k dosažení těchto cílů pak budou spočívat i v sebepřijetí, sebelásce. Nebude to cesta trápení, ale cesta poznávání sebe sama a objevování toho, jak funguje lidské tělo. Objevíte podvědomé programy v mozku, vzorce chování, které vám brání zhubnout.

Pokud chcete najít řešení hubnutí. Je dobré začít hledáním příčin, které vás vedou ke tloustnutí. Ovšem sebekritika a výčitky nejsou na místě. Už jich bylo dost, nemyslíte?

Jak na to?

Opusťte strategii, která nefunguje. Zapomeňte na všechna výživová doporučení, která vám říkají co jíst a co nejíst. Věřte v sebe, naslouchejte svému tělu. Pokud jste se doteď zkoušeli omezovat a nevedlo se, přestaňte s tím.

Zkuste opačnou strategii. Prostě jezte. Jezte tak, abyste si jídlo maximálně vychutnali, objevili všechny rozměry jídla, ale i pocity a myšlenky spojené s jídlem. Tak objevíte i nevědomé vzorce chování, které vás dovedli k současné postavě a které vám brání v úspěšném hubnutí.

Zaměřte se na sebepřijetí a sebelásku, protože jedině s ní se můžete dobrat spokojenosti. Cíle nedosáhnete bojem, protože ten je založen na negativní motivaci. A lidský mozek na negativní motivaci reaguje negativně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *