Je čas jednou provždy skoncovat se všemi těmi dietami, trápením a věčnou nespokojeností.

O nás

Dieta, která paradoxně není ani dieta

Je to paradox

Většina diet hledá v jídle nepřítele a podněcuje nás k boji

Většina diet podporuje nezdravý vztah k jídlu, spojuje jídlo s negativními pocity, potlačuje přirozené potřeby a schopnosti lidského těla, třeba schopnost pociťovat hlad, resp. jíst, když tělo potřebuje živiny.

Pokusy o hubnutí se dřív nebo později obrátí v jo-jo efekt. Všechny dietní boje nás berou sílu, prohlubují stres a ničí nám zdraví. Řešení přitom existuje. Je jím návrat k přirozenosti. Jídlo není nepřítel. Naše strava je zdrojem energie, kterou všichni nezbytně potřebujeme pro základní životní funkce.

Energii prostě potřebujeme. Můžeme ji využít i na to, abychom na sobě pracovali, abychom se vydali za svými sny, třeba v podobě atraktivní postavy a spokojenosti s tím, jak vypadám, jaký jsem a kdo jsem. Paradox dieta se paradoxně zabývá tématy, jakými se žádná dieta běžně nezabývá.

PARADOX dieta vás k ničemu vás nenutí. Neomezuje. Neříká, co nejíst, co jíst a kdy jíst. Není založena na trápení. Naopak. Cílem je spokojenost. Cesta je cíl. Konečně si to dovolte! Užijte si a vychutnejte to, co jíte! Dopřejte si radost a potěšení z jídla.

Jak na to?

Příběh PARADOX diety

Úspěšná a efektivní dieta paradoxně není dietou

Nenutí k počítání kalorií. Nežene vás k boji s kily. Nespoléhá na sílu vůle. Netlačí vás ke změně. Naopak. Nabádá ke změně přístupu k sobě samému a svému životu, učí vás pracovat s laskavostí a trpělivostí, která sama otevírá dveře k pozitivním změnám.

Nečekejte žádný univerzální návod na hubnutí pro každého, dietní jídelníček ani žádné zaručené tablety na hubnutí. Neslibujeme nemožné. Neslibujeme zázraky a už vůbec ne zázraky na počkání. Ne, nebude to hned. Přijde to postupně, o to to bude trvalejší. Chce to vaši trpělivost a snahu. Bez vás to nepůjde.

Nezhubneme za vás, nikdo za vás nemůže zhubnout. Každý z nás nese odpovědnost za sebe, své tělo a svůj život. Každý z nás rozhoduje sám za sebe, má v rukou své zdraví i to, jak vypadá.

Napsala jsem stohy článků o stravování, zdravé výživě, hubnutí. Přečetla mraky článků jiných autorů. Přelouskala nespočet zdrojů. Hledala u výživových specialistů. Prošla internetovou džunglí třikrát tam a zpět.

A přeci mi chybělo jedno místo, kde by bylo jasně a uceleně řečeno, jak to se všemi těmi dietami vlastně je. Chyběl mi návod na zdravé hubnutí, bez jo-jo efektu, zato končící spokojeností, spokojeností se svojí postavou, se sebou samým.

A tak se zrodila PARADOX dieta.

Diety, rady na zhubnutí či výživová doporučení jsou vůbec plná paradoxů.

Paradoxem je i to, kdo dal vznik PARADOX dietě.

Něco o mně

A teď je řada na ukázku řádné proměny!

To by tato dieta nesměla být jeden velký paradox… Hodilo by se odhalit něco o autorovi této diety, že ano? Nejlíp ukázat fotky před a po a tvářit se, že žádný jo-jo efekt nikdy nebyl a nikdy nebude. Potíž je v tom, že autor, resp. autorka této diety nemá žádné fotky před.

I přes různé váhové výkyvy jsem nikdy nebyla úplně tlustá. Ale prošla jsem si obdobím, kdy jsem si tlustá fakt připadala. Během třech desítek let svého života jsem na jídlo nahlížela různě. Dokonce jsem v pubertě počítala kalorie a vyhledávala všechno LIGHT. Tehdy se totiž mé tělo začalo měnit a já se s těmi novými liniemi neuměla sžít. Navíc tehdy všechno LIGHT frčelo. Každý toužil jíst „pro štíhlou linii“, tedy bez tuku. Všeobecně se tvrdilo, že tuky jsou špatné.

Dnes se místo tuků za viníka všeho neštěstí člověka označují spíš cukry. O to víc se opěvují bílkoviny, ty jsou teď cool, a ještě víc jako proteiny (je jedno, že bílkoviny a proteiny jsou to samé). Kdo nejí proteiny jako by nebyl, přitom proteiny jsou jednou ze tří základních složek jídelníčku od té doby, co je svět světem. Je úplně fuk, zda jsou moderní právě teď. To ostatně platí i pro cukry a tuky.

Jak to tak sleduji a snažím se v tom všem zorientovat, mj. proto, aby o zdravé výživě mohla psát, začínám postrádat jednu jedinou věc: rozum. Diety nefungují, to ví přece každý. A přesto jsou stále tak oblíbené, přesto to stále dokola a dokola zkoušíme. Přesto pořád a pořád vznikají nové, tentokrát již jistě účinné a efektivní diety.

A také věříme na zázraky, zázračné preparáty, zázračné potraviny, kterým se teď říká superpotraviny. To asi proto, že přiznat, že věřím na zázraky, není in. A také asi proto, že chceme žít super život, jíst superpotraviny, vypadat super, nosit super oblečení. Všude kolem vidíme obrázky super světa, když ten náš tak super zrovna není, cítíme frustraci. Potlačujeme svůj svět, protože neodpovídá tomu dokonalému obrazu z obrázků.

Paradoxně i to je důvod proč přibývá lidí, které trápí jejich nedokonalá postava, někteří z nich jsou dokonce skutečně obézní. Dle statistik trpí nadváhou či přímo obezitou asi polovina české populace (Američani jsou na tom ještě hůř, tam trpí obezitou hned dvě třetiny populace). Čím víc nás okolní svět tlačí k dokonalosti, tím více potlačujeme přirozené schopnosti svého těla, tím více ničíme přirozený vztah k jídlu. A to pak ničí nás.

 Tak jsem se rozhodla s tím něco dělat, dělat něco s tím trápením a ničením sebe sama. Dovolila jsem si vytvořit další dietu, dietu, která tu ještě nebyla. Je to dieta, která si klade za cíl skoncovat s trápením a vydat se cestou spokojenosti. To si dovoluji já, která má něco málo přes padesát kilo a celý život váží vždy kolem padesátky +/- 5 kilo.

Byly i silnější léta, ale až nyní přišel čas na PARADOX dietu, také sebelásku, mindfulness a změnu přístupu k sobě. Poprosila bych o vaše dovolení, ale neudělám to. Ono totiž žádné dovolení není potřeba, nezáleží na tom, co jiní říkají. Právě názory jiných, tlak, který pociťujeme ze svého okolí, ze všech těch sociálních sítí a internetu plného krásných a šťastných lidí jsou totiž z velké části příčinou našeho trápení. A toto je dieta proti trápení.

Je jen na vás, jak se k ní postavíte.

S láskou a vděčností za váš zájem

tvůrce PARADOX diety a tohoto webu

Radka X