Je čas jednou provždy skoncovat se všemi těmi dietami, trápením a věčnou nespokojeností.

PARADOX výzva

Dieta, která paradoxně není ani dieta

Odkládáte život na dobu až zhubnete?

Neodkládejte. Na nic nečekejte. Život nepočká.

Pusťte se do naší PARADOX výzvy na teď. Začněte pozvolna měnit svůj svět k lepšímu.

Jediné, co skutečně existuje, je to, co je právě teď.

CO TEĎ?

I. Stačí odpověď na jednu jedinou otázku…

Co můžu udělat pro to, aby se nyní cítil/a ještě lépe?

 • Nemáš třeba žízeň, nepotřebuješ se napít?
 • Máš dost čerstvého vzduchu? Nechceš otevřít okno? Co se pořádně nadechnout?
 • Netlačí tě něco? Co kdyby ses lépe usadila anebo si rovnou na chvíli lehla?
 • Co se trochu protáhnout anebo uvolnit celé tělo? Nejsi zbytečně ztuhlá?
 • Nemáš ztuhlý obličej. Co se pohladit po tváři a trošku se pousmát?

Je to otázka, která vás navádí k žití v přítomnosti, otázka, která posílí sebelásku. A právě sebeláska nás může přivést k rozumnému a udržitelnému hubnutí. Se sebeláskou budeme mít dost trpělivosti, nabudeme si ubližovat přehnanými výčitkami a drastickými dietami. Také si lépe stanovíme reálné cíle a také snáze odhalíme skutečné problémy k řešení. Pokud jsme nespokojeni se svým tělem, je třeba řešit svoji nespokojenost a také náš vztah k jídlu. Vztah k jídlu reflektuje vztah k okolnímu světu i vztah k sobě samému. Je na čase změnit svůj negativní postoj.

Uvolníme tak bloky, které nám brání posunout svůj život k lepšímu. Teprve když se smíříme s tím, že svůj život prožijeme právě ve svém těle, můžeme ho začít mít rádi. A sebeláska se projeví i na tom, jak naše tělo vypadá. Budeme jíst tak, jak naše tělo potřebuje a jak si zaslouží.

Naše výzva na hubnutí tedy zní: učte se sebelásce, pracujte na sebepřijetí a sebepoznání.

 • Inspiraci přináší i Gala Darlin, své zkušenosti a poznatky předává v knize Radikální sebeláska.
 • Navíc připravujeme online kurz sebelásky.

II. Žijte v přítomnosti

S dávkou sebelásky přijde sebepřijetí, zdravý vztah k sobě samému a také zdravý vztah k jídlu. Začnou se objevovat zcela nové cesty, jak dosáhnout svých cílů. Naučíte se naslouchat potřebám svého těla. Současně získáte i trpělivost. Pochopíte, že není možné vyřešit všechno tady a teď.

Je to však právě přítomnost, která otevírá dveře k lepší budoucnosti. Tou novou cestou ke zhubnutí může být právě mindfulness, všímavost, vědomá pozornost, žití v přítomném okamžiku. Nic víc není potřeba. Mindfulness neusiluje o drastické změny. Nepracuje s hodnocením ani kritikou. Bez sebekritiky, strachu, vzteku nebo výčitek ušetříte mnoho energie, kterou můžete věnovat osobnímu rozvoji.

Pokud půjde o jídlo, stačí jíst, jíst vědomě a s plnou pozorností. Jakmile začnete vnímat signály svého těla, emoce s jídlem spojené, dosáhnete sebepoznání, na základě kterého se posunete dál, nenásilně, ale trvale. Zjistíte, z jakých pohnutek jíte, pak je můžete upravit. Dostanete šanci změnit své nezdravé návyky, protože odhalíte, na jakých principech fungují. Získáte odstup potřebný k tomu, abyste se vymanili ze všech svých začarovaných kruhů. To vše jenom tím, že jídlu věnujete skutečně pozornost.

Nejde o složení jídla, výživové hodnoty, kalorie. Jde o jídlo samotné, jeho chuť, vůni, emoce, které se s ním pojí, pocity a myšlenky, které během jídla přicházejí. Zapojte své smysly a vnímejte vše, věnujte se mindful eating a technikám mindfulness.

Mindfulness je cesta, učí nás vrátit se ke své přirozenosti, jeho podstatou je laskavost, sebeláska, sebepřijetí a trpělivost. Jediné, co musíte dělat, je věnovat se praxi – životu. Žít vědomě, být všímavý, využívat své smysly, pozorovat, co se právě děje kolem i uvnitř, bez hodnocení a zbytečných očekávání. Kdekoliv a kdykoliv. Pravidelné cvičení mindfulness slibuje spokojenost a vnitřní klid. Lépe se vypořádáte se stresem (který často jinak potlačujeme jídlem) nebo nespavostí, která narušuje naši hormonální rovnováhu a je jednou z příčin tloustnutí. Snáze odhalíte a změníte své negativní návyky. Objevíte nové možnosti, čeká vás dávka kreativity.

Jak začít? Už jste začali, pokud jste si odpověděli na otázku naší výzvy výše. Jsou tu i otázky, které učí všímavosti.

Jak být více všímavý? Jak se naučit žít v přítomnosti?

 • Co se dnes událo dobrého? Co bylo na dnešku krásné? Svítilo slunce?
 • Co jsi dnes zvládl? Jaké překážky jsi překonal? Co se ti dnes podařilo?
 • Čeho z dneška si opravdu ceníš? Za co dnes můžeš děkovat? Za co můžeš být vděčný?

Vděčnost naučí člověka lépe vnímat detaily, které se dějí během dne. Obyčejně si všímáme toho špatného, v mysli zůstávají problémy, které je třeba řešit. Při tom všem pak člověk nevidí ty pozitivní věci, to dobré, to co překonal, to, za co může být vděčný, třeba už jen zato, že ráno vstal z postele a šel do práce, za zdraví, za děti, za partnera nebo třeba za voňavý čaj, který si může dopřát.

 • Je tu také další cvičení mindfulness a mindful eating, techniky, které vám postupně představíme.
 • A máte k dispozici také knihu s praktickými návody Techniky mindfulness nebo Mindfulness za 8 týdnů: