Je čas jednou provždy skoncovat se všemi těmi dietami, trápením a věčnou nespokojeností.

Způsob jak jím

Dieta, která paradoxně není ani dieta

Pravidelná strava, kterou jíme v klidu, vychutnáme si každé sousto a přestaneme jíst, když cítíme, že jsme plní. Tento návod nahradí všechny ty výživové poučky a návody na to, jak jíst zdravě. Nic složitého. Jenže shon a stres, který provází naše životy, nám brání jíst normálně, tedy pravidelně a v klidu.

Nic než jídlo?

Přestože je jídlo věčným tématem mnoha debat, ženských časopisů i našich myšlenek, když na ně dojde, většinou se mu nevěnujeme s dostatečnou pozorností a s dostatkem času.

Žádná televize nebo zapnutý počítač, žádné procházení mailů nebo sociálních sítí, žádné telefonáty, žádné hovory a diskuse, žádné myšlenky odvádějící pozornost od jídla. Prostě jen jídlo, žádný stres a žádný spěch. Kdy naposledy jste jedli normálně, kdy jste se při jídle věnovali jenom jídlu, od začátku až do konce? Jakkoli vzdáleně to může znít, právě tohle je způsob, který vás oprostí od negativních myšlenek a pocitů spojených s jídlem.

Prostě jen jíst, věnovat pozornost tomu, co jím, vnímat vzhled jídla, jeho vůni, chuť, ale i myšlenky a pocity s jídlem spojené. Bez hodnocení a snahy cokoliv ovlivňovat, prostě jen vědomě jíst, všímat si jídla a všeho, co se během jídla děje v našem těle včetně hlavy. To je mindful eating, technika, která vám pomůže vrátit se k přirozenosti, k přirozenému vztahu k jídlu, bez výčitek a negativních pocitů, bez přejídání a zajídání emocí.

Jak se nasytit?

Pokud budete jíst vnímavě, budete vnímat i signály svého těla. Trvá to asi 20 minut než žaludek vyšle signál do mozku, že je plný. Pokud budete opravdu vnímat, tento signál by vám neměl uniknout tak, jak se to děje při rychlém a uspěchaném jídle, kdy toho sníme přespříliš. Pak se cítíme přejedení. Pro lidský organismus je přitom přirozené jíst tak dlouho, dokud se necítím sytý. Cílem není dojíst vše na talíři nebo vše ochutnat.

Při vědomém jedení se můžete těšit z požitků z jídla, ale i z příjemných pocitů sytosti (nikoli přejedení). Časem zjistíte, že jíte pomaleji, méně a postupně odpadají výčitky či snahy o sebekontrolu. Stačí jen vnímat, dát prostor svým emocím, registrovat své myšlenky, naslouchat svému tělu, které samo nejlíp ví, co je pro ně dobré.

Kam dál?

Mnoho užitečných informací a praktické návody nabízejí knihy, třeba tyto:

Dobrý!Dost dobrý!Fakt dobrý!Lepší už to snad být nemůže!Úplně nejlepší. (No Ratings Yet)

Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *