Počítání kalorií, plánování jídelníčku nebo sportovní dril? Tohle rozhodně nejsou klíče k úspěšnému hubnutí, ačkoliv vás o tom všemožné diety tak urputně přesvědčují. Jo-jo efekt je toho jasným důkazem.
Kdo řídí vaše kroky?
Všechny kroky člověka, tedy i jeho stravování, sportování, zvyklosti, návyky i preference řídí mysl. Není to žaludek, nejsou to chuťové pohárky, nejsou to svaly. To mozek je hlavním hybatelem všeho. A mozek funguje na určitých principech, které poodhaluje neurověda. Své slovo má pochopitelně i psychologie a psychoterapie.
Jak fungují programy v mozku?
Ne není to naše vůle, která s převahou ovlivňuje naše chování. Prostřednictvím vůle ovládáme pouze své vědomé kroky a racionální rozhodnutí. Většina toho, co děláme, se však řídí podvědomými vzorci chování. Jde o programy mozku, které fungují podobně jako počítač na základě akce a reakce.
Běžně nezapojujeme mozek, nerozhodujeme se o každém jednotlivém kroku, ale provádíme ho automaticky pomocí podvědomých vzorců chování.
Naše ego se nám možná snaží vnutit myšlenku, že máme vše ve své moci, ale neschopnost zhubnout, změnit své stravovací a pohybové zvyklosti nám ukazuje, že to tak není. Je to v hlavě, ale je to hluboko v hlavě. Podvědomé programy nelze změnit vůlí, nestačí si říct, že něco chci změnit.
Jak změnit podvědomé programy?
Mozek funguje na základě programů, které se utvářejí během celého našeho života. Jsou ovlivněny našimi životními zkušenostmi. Mnoho z nich si neseme z dětství, aniž bychom si je uvědomovali. Tyto programy fungují spolehlivě bez toho, zda jsou správné nebo ne.
Celá řada těchto programů nám ulehčuje život a umožňuje ušetřit si námahu náročným přemýšlením či rozhodováním. Celá řada těchto programů nám však škodí. Jsou to i ty programy, na základě kterých poškozujeme sebe a své tělo nevhodným stravováním nebo nedostatkem pohybu.
Ukázkou takového programu jsou například sladkosti, kterými zaháníme stres. Stres funguje jako spouštěč programu. Programem je zajídat stres sladkým, nutkavá touha po sladkém ve chvíli, kdy se cítíme ve stresu.
Prvním krokem ke změně je, že si program vůbec uvědomíme. Ale je třeba počítat s tím, že takový program nelze jednoduše změnit vůlí. Povede se nám to jednou, dvakrát, ale dlouhodobě ne. Daný program nelze změnit, ale lze ho upravit. Pokud půjde o sladkosti ve stresu, lze se například naučit zvládat stres jinými způsoby.
Změnit nevědomé vzorce chování umožňují různé techniky, jednou z nich je i NLP – neurolingvistické programování. Nenásilnou formou dosáhneme mnoha změn i s technikami mindfulness, resp. mindfulness eating. Ezotericky zaměřeným lidem může pomoci meditace nebo třeba afirmace.